Šance pro malbu
Nahlédněte do našich ateliérů, kde představíme semestrální práce studentů oboru Malba a přidružené techniky:
Výstava k 100. výročí založení školy, k vidění jsou práce žáků střední školy i studentů VOŠ.
Studuj u nás!
Jak byste charakterizovala studijní obor?
V zásadě je studijní program vyššího vzdělávání obsahově podobný středoškolskému oboru Užitá malba, ale jeho náplň je sofistikovanější a odbornější. Studenti, kteří složili talentovou zkoušku, přicházejí z nejrůznějších odborných škol i gymnázií a jsou myšlenkově, mnohdy i malířsky vyspělejší.
V čem tkví specifika oboru a proč jej studovat?
Myslím, že zde hraje roli velká šíře a nabídka nejrůznějších technik, a to tak, že v průběhu tří let má každý šanci najít si svoji nejoblíbenější techniku či zaměření, kterému se bude v budoucnu věnovat. Zároveň jej obohatí i techniky a technologie, po kterých by sám o sobě těžko sáhl.
Jak probíhá studium?
Program zahrnuje řadu předmětů, v nichž si studenti prohlubují své dovednosti v kresbě a malbě. V rámci předmětu Výtvarná příprava studenti rozvíjejí invenční přístup k malířskému médiu i formou nejrůznějších technických experimentů a hledání dalších výrazů pomocí nových technologií. Další předmět Figurální kresba pomáhá studentům odhalovat zákonitosti a proporce lidského těla a tím docílit v portrétu výrazovosti a svébytného vyjádření figury. Předmět Dekorativní malířské techniky se snaží dovést k dokonalosti a mistrovství ovládnutí malířských a uměleckořemeslných technik jako je šablonování, zlacení, malba na zeď i na dřevěné desky (kazetové a záklopové stropy). Studenti postupně zvládají jak historické ornamenty, tak vytváření současných dekorů, ať už v dekorativní nástěnné malbě či autorské tvorbě. Předmět Slohové malířské techniky se zabývá povětšinou technologickým pochopením a uchopením sloho-vých technik jednotlivých historických období. Formou praktických výstupů (malbou kopií) za účasti odborníka přímo v prostorách Národní galerie Praha dochází k nenahraditelnému kontaktu s originály a jejich komplexnímu uchopení. Studium je zakončeno absolventskou prací, která je rozsáhlejší než maturitní práce. Závěrečný výstup představuje myšlenkový celek několika pláten, která jsou koncipována a prováděna ve třetím roce studia. Studenti, kteří inklinují k restaurování, si mohou vybrat v NGP kopii a za pomoci konzultanta ji provádět tamtéž. Součástí absolutoria je i rozsáhlá písemná zpráva a obhajoba práce, na niž píše posudek odborný oponent z praxe.
Kam nejčastěji směřují absolventi?
Samozřejmě ti nejzdatnější směřují na vysoké školy uměleckého zaměření, ale mohou si najít i své nezadatelné místo v dekorativním umění a designerské praxi.
V kterém roce jste na VOŠUP začala působit na pozici pedagožky, od kterého roku obor vedete? Na co kladete v rámci výuky důraz a co je pro Vás důležité, aby si studentky a studenti ze školy odnesli?
Od roku 2012 se zabývám směřováním a náplní tohoto oboru, přičemž koncepci neustále konzultuji s kolegy a hlavně s bývalými studenty zapojenými již do umělecké praxe, kteří k nám docházejí jako oponenti a konzultanti. Samozřejmě všichni sledujeme úspěchy absolventů a odezvy jejich výstav a těšíme se z jejich odborného růstu, ale i z rodinného štěstí. Byla bych ráda, aby v nich oheň tvořivosti a radost z malby nikdy nevyhasl, a naopak, aby jej předávali dál, ať už studentům anebo svým dětem.
ak. mal. Miluše Poupětová
Jak podat přihlášku?
Můžete si pročíst Podmínky pro přijímání studentů ke vzdělávání na VOŠ
Na stránkách školy naleznete také Vyhlášení prvního kola přijímacího řízení
a samozřejmě i formulář přihlášky.
Více viz stránky sups.cz, sekce přijímačky na VOŠ
Studijní programy na VOŠUP:
Další informace:
stránky školy: www.sups.cz