Vyšší odborná škola uměleckoprůmyslová

Design je hra

Jedinečnost a originalita

Design herních předmětů je tříletý vzdělávací program se zaměřením na produktový design a výrobu loutek. Denní studium je zakončeno absolventskou prací. V průběhu studia jsou rozvíjeny umělecké a uměleckořemeslné dovednosti studenta. Po absolutoriu získá student titul diplomovaného specialisty, Dis.

Individuální přístup

Studium zahrnuje řadu specializovaných předmětů, z nichž stěžejní disciplínou je ateliérová praxe. Součástí studia jsou konzultace a prezentace myšlenkových i estetických prací. Studenti jsou schopni samostatně navrhovat, připravovat technické a technologické podklady a v neposlední řadě svůj projekt realizovat.

Od objektu přes loutku po dětský interiér

Ateliér nabízí studentům VOŠ rozšířený pohled do divadelního světa, seznámí studenty s moderními trendy divadelního prostředí, českou loutkářskou tradicí i s novými formami alternativního loutkového divadla pod vedením zkušených scénografů a odborných pedagogů, kteří dlouhodobě spolupracují s předními divadly nejen u nás, ale i v zahraničí.

Práce s různými materiály a moderními technologiemi

Obor studentům poskytuje odborné vedení současných výtvarníků. Špičkové vybavení školních dílen umožňuje pracovat na dřevoobráběcích strojích, ručně i strojně opracovávat různé druhy materiálů, využívat nové technologie pomocí strojů CNC, laserů, plotrů a 3D tiskáren.

Moderní vybavení ateliéru a školních dílen

Studenti získají ucelené odborné dovednosti, znalosti a vědomosti, které jsou nezbytné pro správnou orientaci v oblasti designu, tvorby hraček a herních objektů v širším kontextu. Znalosti dokáží využít při navrhování a realizacích určených jak do interiéru, tak i do exteriéru. Uplatnění získají studenti v oblasti designu, filmu i divadla.

Tradice více než 100 let

Na vedení ateliéru se podílí profesionální výtvarníci, designeři a scénografové

Mgr. Barbora Hubená

Vedoucí oboru
Ateliérová praxe, Konstrukce a navrhování

1985–1989 SUPŠ, obor Tvorba hraček a dekorativních předmětů
1990–1995 DAMU, Scénografie alternativního a loutkového divadla
1993–2001 scénografka Dejvického divadla
Od roku 2003 scénografka divadla Lokvar
Loutkové výpravy pro divadla: Naivní divadlo Liberec, Říše loutek, Buchty a loutky, Bratislavské bábkové divadlo…..
2003–2004 architektka celovečerního filmu Mír jejich duším
Od roku 2007 vedení Dřevěné dílny

www.barahubena-eshop.cz

Mgr. Barbora Jakůbková

Odborný pedagog
Ateliérová praxe, Modelování

1986–1991 SUPŠ, obor zpracování keramiky a porcelánu
1991–1996 DAMU, Scénografie alternativního a loutkového divadla
Výtvarnice a scénografka, lektorka výtvarných workshopů
Od roku 2011 vedoucí oboru Design herních předmětů na SUPŠ

www.barbora.jakubkova.cz

Mgr. Renáta Vosecká

Odborný pedagog
Figurální kreslení

1984–1988 SUPŠ, obor Tvorba hraček a dekorativních předmětů
1992–1997 DAMU, Scénografie alternativního a loutkového divadla
1997–2020 scénografická práce pro loutková i činoherní divadla: Západočeské divadlo v Chebu, Městské divadlo Kladno, Alfa Plzeň, Naivní divadlo Liberec, Klicperovo divadlo Hradec Králové, Národní divadlo (ve spolupráci s divadlem bratří Formanů) Buchty a Loutky Praha, divadlo Minor…
Pedagogická práce: vede workshopy výroby loutek a hraček, od r. 2014 učí na oboru Design herních předmětů

Tomáš Havel Dis.

Odborný pedagog
Ateliérová praxe, Technologie

1997–2001 SUPŠ, obor Řezbářství a tvarování dřeva
2002–2005 VOŠUŘ Brno, obor Restaurování a konzervování nábytku a nepolychromované dřevořezby
2005–2007 VOŠUP Praha, obor řezbářství restaurování dřeva
Živnostník v oboru.

Studuj u nás!

Vyšší odborné vzdělání navazuje na výtvarně zaměřené obory středních škol a gymnázií.

Ateliér připravuje studenty ke zvládnutí tvůrčí práce, nových technologií a všestranných dovedností, které vedou k vlastnímu výtvarnému názoru a širokému uplatnění nejen v oblasti designu, herních předmětů, ale i v divadelním prostředí.

Studenti získají ucelené odborné znalosti a dovednosti pro správnou orientaci v oblasti designu, tvorby hraček a herních objektů a to v širším kontextu jejich využití v interiéru i exteriéru. Absolventi jsou schopní samostatně navrhovat, konzultovat a prezentovat svůj myšlenkový i estetický záměr, připravit technické a technologické podklady a realizovat svůj projekt.

Ateliér loutky nabízí studentům VOŠ rozšířený pohled do divadelního světa, seznámí studenty s moderními trendy divadelního prostředí, českou loutkářskou tradicí i s novými formami alternativního loutkového divadla pod vedením zkušených scénografů a odborných pedagogů, kteří dlouhodobě spolupracují s předními divadly nejen u nás, ale i v zahraničí.

Kvalitu odborných předmětů zaštiťují výtvarníci, kteří realizují v oboru (scéna, kostým, loutka, řezba). Špičkové vybavení školních dílen umožňuje studentům pracovat na dřevoobráběcích strojích. Ručně i strojně opracovávat různé druhy materiálů, využívat nové technologie pomocí strojů CNC, laserů, plotrů a 3D tiskáren.

 

Mgr. Barbora Hubená

Jak podat přihlášku?

Přijímací řízení pro školní rok 2025/26 ještě nebylo vypsáno.

Další informace:

stránky školy: www.sups.cz